انجمن ساواته (بوکس فرانسوی) ایران
نخستین نهاد رسمی ساواته در ایران

گفت و گوی اختصاصی با استاد و پیشکسوت ساواته ایران حاج مصطفی زاکانی

حاج مصطفی زاکانی از رزمی کاران با سابقه و بی ادعای کشور است که در حال حاضر بزرگ ساواته ایران محسوب می شود. زاکانی را در دفتر انجمن ساواته ایران واقع در طبقه دوم کنفدراسیون آسیا دیروز (7/6/1388) ملاقات کردیم و با او گپ و گفت جالبی داشتیم که بنا به خواست او بی کم و کاست آن را در ذیل می خوانیم.

 

آقای زاکانی لطفا کمی از بیوگرافی خودتان برایمان بگویید.

 

به نام خدا آن قادر متعالی که هر چه داریم از اوست.محسن زاکانیِِِِ متولد:۶/۲/۳۴ متولد تهران-ساکن اصفهان-دارای ۴ فرزند و ۳نوه-فوق لیسانس جامعه شناسی از دانشگاه اصفهان.

 

لطفا کمی در مورد سوابق ورزشی و خصو صا سابقه ساواته خودتان برایمان بگویید.

 

من رزمی را در سال ۱۳۴۹ با کشتی کچ در باشگاه دیهیم زیر نظر استاد کمالی شروع کردم و در سال ۵۱ قهرمان دوم کشتی کچ کشور در رده جوانان شدم.بعد از آن توسط یکی از دوستانم به نام رضا تهرانی از ساواته کاران قدیمی که هر جا هست خدا حفظش کند، باساواته-بوکس فرانسوی- آشنا شدم.

 

سال ۵۱ ساواته را شروع کردم

 

چه سالی بودکه ساواته را شروع کردید؟

 

سال ۵۱ بود که به اتفاق همین  رفیقمان به باشگاه ایران امروز واقع در میدان بهارستان رفتیم و آن جا با استاد عزیزم دکتر مهدی کامران بنیانگذار ساواته ایران که مقیم فرانسه بود، دیدار کردم . ایشان 7- 8 سال قبلش ساواته را وارد ایران کرده بود و زحمات زیادی کشیده بود. شاگرد و  مربی ساخته بودو مردم را با ساواته آشنا کرده بود. پس از چند جلسه تمرین، دیگر ساواته عشق و زندگی من شد. هم دست داشت و هم پا.فیلم های بروس لی و جان ساکسون که ساواته کار بود را نگاه می کردیم و با کونگ فو کارها کری می خواندیم .

 

چه خاطراتی از آن سال ها دارید؟

 

خاطره زیاد است.سال ۵۵ یا ۵۶ بود که پیش استاد وارسته رفتم.آن زمان استاد کامران به آمریکا رفته بود و در تهران سه یا چهار باشگاه ساواته بود که من- مرحوم ناصر نظری-اسماعیل کاظمی(نامزد هیات مدیره) و عباس تفنگچی این کلاس ها را می چرخاندیم.استاد وارسته به من گفت که بیا سبک جدید در کاراته آوردم تو هم یکی از مربیان من باش.آقای وارسته هر وقت من را میدید می گفت آقای ساواته آمد.

بس که روی این ورزش تعصب داشتیم و داریم.یک جلسه هم پیش استاد میرزایی موسس کونگ فو توآ رفتم.

 

دکتر کامران پدر و بنیان گذار ساواته کشور را به ایران می آوریم

 

اگر خاطره ای از این ملاقات دارید بفرمایید.

 

با ناصر(مرحوم نظری) رفتیم ببینیم کونگ فو توآیی که می گویند یک ایرانی آن را ابداع کرده و هوادارانش آن را بالاترین هنر رزمی می دانند چیست. من با ناصر رفتیم باشگاه تاج جنوب .به آقای میرزایی گفتم من ساواته کارم و ساواته برترین هنر رزمی جهان است. هر کس ادعا دارد بیاید با او مبارزه می کنم.جوان بودیم دیگر. بعد او یکی از شاگردان ارشد خود رافرستاد به نام مصطفی...حسابی کتک کاری کردیم.آخرش میرزایی گفت پسر تو کارت خیلی خوبه. حیفه تو ساواته باشی.گفتم ساواته من را به اینجا رسونده.خدا حافظی کریم و اومدیم.بعد که انقلاب شد رفتیم کمیته و  بعدش جنگ شد.توی کمیته کلاس ساواته راه انداخته بودم و به بچه ها ساواته یاد می دادم.توی خط(مقدم)هم که بودیم با بچه های کاراته مثل علی اردبیلی و شهید عباس آملی  و بچه های تکواندو مثل شهید پاجانی یه تیم رزمی ناب درست کرده بودیم و صفا می کردیم.تا این که سال ۶۶ تو عملیات نصر ۷بعد از این که ترکش تو کمرم خورد  اسیر بعثی ها شدم و سال ۷۳ آزاد شدم.

 

در جبهه هم ساواته کار می کردیم

 

در اسارت هم ساواته کار می کردید؟

 

ما جزو اسرای صلیب سرخی نبودیم. برای من  تو  ایران مجلس ختم گرفته بودند و فکر می کردند که شهید شدم. افسوس که سعادت نداشتم. در اسارت خیلی به ما عذاب می دادند.ولی مگر میشد که از ساواته غافل موند.  هر جوری بود تمرین می کردیم.

 

بعد از اسارت هم ساواته کار کردید؟

از سال ۷۸ تا ۸۲ یه کلاس ساواته تو اصفهان راه انداختم. شاگردان خوبی هم پرورش دادم که الان کلاس دارند.چند بار هم با فدراسیون بین المللی هم مکاتبه کردم و مدارک خودم رو که مال سال  ۱۹۷۳ و  ۱۹۷۵ بود را برایشان ارسال کردم، اما جوابی نیامدفکر کنم نامه ها را خوب ترجمه نکرده بودم.

 

چه طور که به عنوان سرپرست ساواته ایران منصوب شدید؟

سال ۸۷ شنیدم که کنفدراسیون ساواته آسیا در ایران آغاز به کار کرده است.آمدم تهران پیش آقا سید (سیدعلی حق شناس).مدارکم را به ایشان نشان دادم.استقبال کرد و تحویلم گرفت. گفتم: می خواهم ساواته ایران را فعال کنم.گفت: در ساواته ایران دخالت اساسی نمی کنیم.انجمن ساواته را خودمان مجوز دادیم ولی از نظر انسانی من به کسی که حکم دادم تا آخر انتصابش پای امضام هستم.خیلی مَرده این سید. گفتم می خواهم ساواته ایران را راه بیاندازم.ساواته مال قدیمی هاست مال اهلشه .گفتم:خودت سینه سوخته ای چرا پای این آدم هارو توی اتحادیه به این تمیزی باز کردی؟ گفت:صبر داشته باش.تا این که متوجه شدم انتخابات انجمن ساواته ایران آخر شهریور برگزار می شود.آمدم تهران آقای حق شناس هم لطف کردو مارا گذاشت سرپرست انجمن ساواته ایران.الان هم تهران هستم و در خدمت شما.

 

ساواته مال اهالی آن است

 

چه گونه است که بعضی ها خود را بنیان گذار ساواته ایران و دکتر و ...می دانند و از این لقب ها به خود می دهند!؟

(خنده ممتد) بله دیگه آب که سربالا میرود قورباغه ابو عطا می خواند.چون تو خالی هستن. وقتی یک خبرنگار بدون سابقه رزمی، که ۳۲ سالگی ورزش را شروع کرده فقط به خاطر احتیاج ۲تا رییس فدراسیون به ۴ تا مصاحبه تو این مملکت میشه رییس سبک! -آخرش این می شود.اینه که با آبروی ورزش کشور بازی می شود. وقتی میرن  یک دونه یک دونه برنز تو مسابقات جهانی می گیرند، جگرم کباب میشه. چون کننده بالاسر کار نیست.اون زمان که ما ساواته کار می کردیم و ساواته وارد ایران شد، این آقایون چسبیده به رزمی اصلاً به دنیا نیامده بودند

 

ملاک ما قوانین بین المللی است

 

آخر این ها خودشون را وصل فدراسیون بین المللی و از این چیزها می دانند.

چه فدراسیون بین المللی؟ این به اصطلاح فدراسیون بین المللی، تازه بیست ساله راه اندازی شده است. خود این فدراسیون را در فرانسه تحویل نمی گیرند.هیچ باسابقه و ساواته کار اصیل فرانسوی با این ها کار نمیکنه.من دکتر کامران بنیان گذار ساواته ایران را بعد از۳۵ سال پیدا کردم.ایشان در آمریکا یه شرکت بزرگ تجاری دارند.با اتحادیه صحبت کردم. میخواهم بیارمش ایران و حسابی ازش تجلیل کنیم.ایشان خیلی حرف ها از ساواته ایران و دنیا دارند.مدرک جهانی من از کل کسانی که الان در فدراسیون بین المللی هستند قدیمی تره.مگه ما این همه سال کار کردیم -با فدراسیون بین المللی کار کردیم؟ ما طبق قوانین رسمی کشور و مقررات بین المللی زیر نظر کنفدراسیون قانونی آسیا فعالیت می کنیم.کنفدراسیون اساسنامه داره که خود فرانسوی ها دو قبضه تاییدش کرده اند.خونه خاله نیست که برای هر کی هر وقت خواستن حکم بزنن.البته در این زمینه تا جایی که من می دانم  ای.اس. سی.برخورد قانونی و لازم را انجام می دهد.باید با این آدم هایی که که این طوری به جان رزمی این مملکت افتادند برخورد کرد.این ها دارند آبروی رزمی و ساواته ایران را با گرفتن هر دفعه یه برنز در دنیا می برند .من به آدمی که استخوان خورد کرده باشه هم احترام میذارم هم تا کمر خم میشم.همین آقا حق شناس رو دستشو ماچ میکنم.چون اولا اولاد پیغمبره دوم یه رزمی کاره ۶ دانگه و چه از نظر فنی و چه از نظر مدیریتی رو دستش نیست. ولی این آدم های معلوم الحال را باید دست شان را برای همه رو کرد.باید همه بفهمند که این افرا کی هستند و از ورزش برای مقاصد ... کاریشان و... سو استفاده می کنند.باید سازمان تربیت بدنی -فدراسیون ها و... بدانند که آدمی که سابقه رزمی نداره و این همه فساد اخلاقی مستند داره جایش تو ورزش این مملکت که این همه شهید داده نیست.انجمن ساواته ایران اجازه نمی ده این آدم ها هر کاری که دلشان می خواهد برای خودشون بکنند و اسم ساواته را لکه دار کنند.

من دست این افراد را قانونا از ساواته ایران کوتاه می کنم.

 

دست فاسدان را از ساواته ایران کوتاه میکنیم

 

در مورد انتخابات انجمن چه نظری دارید. ۱۵ رقیب در این انتخابات دارید.

خدارا شکر سیستم انتخابات اتحادیه خیلی دموکراته.ساواته کاران سراسر ایران باید رای بدهند.من برنامه هایم را به دبیرخانه مجمع ارایه دادم.دوره های مختلف مربی گری و داوری داریم.علاوه بر این که اولین دوره مسابقات ساواته قهرمانی ایران را میخواهم برگزار کنم . به دو زبان انگلیسی و آلمانی هم تسلط دارم و از سوابقم هم که برایتان گفتم .البته اگر مارا قبول کنند.

از شما ممنونم که این وقت را در اختیار ما قرار دادید.

من هم از شما ممنونم و آرزوی توفیقات روزافزون برایتان دارم.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب گاه متعلق به انجمن ساواته ایران است.