انجمن ساواته (بوکس فرانسوی) ایران
نخستین نهاد رسمی ساواته در ایران

گفت و گوی مهندس حمیدرضا توکل رئیس فدراسیون ساواته غرب آسیا با هفته نامه نیرو

فدراسیون ساواته (بوکس فرانسوی) غرب آسیا، اخیراً ضمن تشکیل مجمع عمومی این فدراسیون در امارات متحده عربی و انجام انتخابات توسط اعضا، تاسیس و فعالیت رسمی خود را آغاز نمود. مهندس حمیدرضا توکل نایب رییس کنفدراسیون آسیا و رییس فدراسیون ساواته غرب آسیا در گفت و گو با سایت رسمی کنفدراسیون در این خصوص اعلام کرد:

کنفدراسیون ساواته آسیا از ژوئن سال 2008 (خرداد ماه 1387) در ایران تاسیس شد و طی کمتر از یک سال توانستیم تعداد کشورهای عضو را از 7 به 17 کشور افزایش دهیم. توکل در مورد تشکیل فدراسیون ساواته غرب آسیا اظهار کرد: هفته گذشته اولین مجمع عمومی فدراسیون غرب آسیا در راستای بند 8 از ماده 3 اساسنامه کنفدراسیون مبنی بر تاسیس فدراسیون های منطقه ای به میزبانی فدراسیون ساواته امارات متحده عربی با حضور ریاست کنفدراسیون و روسای فدراسیون های ساواته سوریه، امارات، عربستان، لبنان، قطر، افغانستان و بحرین برگزار گردید که در این کنگره اساسنامه ترکیب هیات رئیسه و تقویم چهارساله فدراسیون ساواته غرب آسیا به تصویب اعضا رسید.

قائم مقام اتحادیه متخصصان ورزش های رزمی ایران افزود: علاوه بر آن مقرر گردید، اولین دوره مسابقات ساواته قهرمانی غرب آسیا با حضور کشورهای عضو منطقه تحت عنوان "جام خلیج فارس" برگزار شود که این امر یعنی متقاعد کردن مسئولان فدراسیون کشورهای عربی به برگزاری مسابقات  با نام "خلیج همیشه فارس" که با درایت و اعتبار سید علی حق شناس ریاست کنفدراسیون و نایب رییس اول فدراسیون جهانی ساواته تحقق یافت و این مساله مهم ترین دستاورد برگزاری این مجمع بوده است که خوشبختانه به آن دست یافتیم. رییس فدراسیون ساواته غرب آسیا ضمن دشوار خواندن فعالیت در قاره آسیا با وجود هنرهای رزمی متعدد، ساواته را دارای جذابیت های خاص خود دانست.  رئیس انجمن ساواته ایران در ادامه اظهار داشت: ساواته در ایران قدمتی چهل ساله داشته و متعلق به بنیانگذاران و پیشکسوتان این رشته است. اکنون نیز کنفدراسیون آسیایی ساواته با تمام قوا و برنامه ریزی کامل و مدون خود توسعه این هنر رزمی در سطح قاره کهن را هدف قرار داده است که به لطف خدا در این مدت زمان کوتاه موفقیت های چشمگیری به دست آمده و قصد داریم این روند را تا رسیدن به اهداف اصلی تداوم دهیم.

منبع: هفته نامه نیرو، چهارشنبه، 6/3/1388

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب گاه متعلق به انجمن ساواته ایران است.