انجمن ساواته (بوکس فرانسوی) ایران

نخستین نهاد رسمی ساواته در ایران

English

 

تاريخچه ساواته در ايران

 

ساواته (بوکس فرانسوی) قدمتی پنج دهه‌ای در ایران دارد.
این هنر رزمی در سال ۱۳۴۰ خورشیدی برابر با آغاز دهۀ ۱۹۶۰ میلادی يعني زماني كه هنوز ورزش‌هايي چون تكواندو، كونگ‌فو و تا حدودي كاراته وارد ايران نشده بودند، توسط استاد بزرگ دکتر مهدی کامران ساواتور مقیم فرانسه در ایران پایه‌گذاری و پس از مدتی به طور رسمی به جوانان ارائه گشت.
دكتر مهدی کامران دارای دستکش نقره‌ای (عالی‌ترین درجه فنی در ساواته) و از شاگردان مستقیم "کنت پیر باروزی" قهرمان افسانه‌اي ساواته فرانسه بود.
دکتر کامران بنیان‌گذار ساواته در ایران با تشکیل کلاس‌های آموزشی در تهران و باشگاه‌هایی چون ایران امروز و دیهیم و تعلیم و تربیت ساواتورها و ساواتریس‌ها و بزرگانی چون برادران معظمی، زنده یاد ناصر نظری، مصطفی زاکانی، رضا تهرانی، اسماعیل کاظمی و عباس تفنگچی اسلوب این ورزش را به شکلی اصیل وارد ایران کرد.
در سال 1343 اولين كتاب با موضوع ساواته در ايران ترجمه شد. اين كتاب فنون كشتي، جودو و كاراته و ساواته و رموز دفاع از خود اثر يونيشي و بروس تگنر به برگرداني "م. ب. آ" و به شماره كتاب شناسي ملي: 9930042 نام دارد. کتاب فنون کشتی، جودو و کاراته و ساواته و رموز دفاع از خود با قیمت ۴۰ ریال توسط انتشارات اسکندری در چاپ‌خانه البرز تهران به چاپ رسید و در دی ماه ۱۳۴۳ روانه بازار شد.

 


کتاب فنون کشتی، جودو و کاراته و ساواته و رموز دفاع از خود اثر یونیشی و بروس تگنر، برگردان
م. ب. آ، تهران، اسكندري، 1343.


در سال ۱۳۴۷ نیز دومین کتاب با عنوان ساواته با نام کاراته - ساواته و رموز دفاع از خود به طریقه ژاپنی اثر بابی‌لو و به برگردانی علی اشرفی با شماره کتاب شناسی ملی: ۲‎۲‎۸‎۰‎۶‎۸‎۳ منتشر شد. این کتاب نیز توسط انتشارات اسکندری و در چاپ‌خانه البرز چاپ و با قیمت ۵۰ ریال روانه بازار شد.


                                      

با توجه به علاقه جوانان به ساواته، نخستین کتاب ساواته با نام ساواته و جودو به قلم فریدون معظمی و فرامرز معظمی از ساواته‌کاران نسل اول، در سال ۱۳۴۶ خورشیدی به رشته تحریر درآمد که به دلیل استقبال گستردۀ ساواته‌کاران به فاصلۀ اندکی ازنو در ۵۰۰۰ جلد و این بار با نام کاراته، ساواته و جودو به چاپ دوم رسید. نویسندگان اثر در مقدمه چاپ دوم در اين باره اظهار می‌دارند: «در چاپ اول ایراداتی مشاهده شد که سعی گشت در این چاپ مرتفع گردد. عده‌ای از خوانندگان محترم از این که در کتاب راجع به کاراته مطلبی وجود نداشت ایراد گرفته بودند... در چاپ دوم، بخش دیگری پیش از بخش ساواته موسوم به کاراته به کتاب اضافه نمودیم. علاوه بر آن باید اضافه نمود که حرکات ترکیبی بخش‌های آخر کتاب از حرکات ساواته و کاراته توأماً نیز استفاده شده است. امید است این کوشش مورد توجه خوانندگان عزیز قرار گیرد».
برادران معظمی پس از مهدی کامران نخستین ساواتورهایی بودند که در ایران آموزش دیده و به واسطه زحمت و شایستگی خود و تحمل تمرینات طاقت‌فرسا و کشنده دکتر کامران و گذراندن سلسله مراتب کامل فنی، موفق به اخذ دستکش نقره‌ای از بنیان‌گذار ساواته در ایران و سپس کنت پیر باروزی شدند.
کتاب ماندگار آنان به فاصله دوسال با توجه به استقبال بی‌نظیر ساواتورها و ساواتریس‌ها در سال ۱۳۴۸ ازنو در ۵۰۰۰ جلد توسط انتشارات قائم مقام به چاپ رسید.

كاراته، ساواته و جودو، اثر ماندگار برادران معظمي، تهران، قائم مقام، 1346.


نویسندگان اثر می‌نویسند: «بسیاری از مردم معتقدند که ساواته (بوکس فرانسوی) از مؤثرترین هنرهای رزمی است. صدها مانور و ضربات مرکب را فردی که ساواته می‌داند می‌تواند به کار ببرد و با آن خطرناک‌ترین افراد را به حال مرگ بیاندازد.
اگر به قدرت مرگ آور ساواته شك داريد به سرگذشت (جان- سوليوان) يكي از بزرگ‌ترين قهرمانان سنگين وزن گوش دهيد...
ساواته یک طرز شگفت‌آور مبارزه است که در فرانسه و در طی سال‌ها کامل شده است؛ به طوری که یک پاریسی کوچک اندام با بهره‌گیری از آن قادر می‌شود قوی‌ترین اشخاص را مغلوب کند. مهم نیست قد و وزن کنونی شما چیست، با دنبال کردن تمرینات ساواته می‌توانید قدرت عظیمی را در پاهای خود به وجود آورید. تمرینات را درست همان طور که توضیح داده شده است انجام دهید... این تمرینات به خصوص در اضافه نمودن قدرت، سرعت، مقاومت، مهارت، حفظ تعادل و ... مؤثرند».

 


مصطفی زاکانی نايب رئیس انجمن ساواته ایران و رئیس کمیته فنی ساواته ایران درباره پیشینۀ ساواته ایران می‌گوید:
«... در باشگاه ایران امروز واقع در میدان بهارستان با استاد عزیزم دکتر مهدی کامران بنیان‌گذار ساواته ایران که مقیم فرانسه بود، دیدار کردم. ایشان 8 - 9 سال قبلش ساواته را وارد ایران کرده بود و زحمات زیادی کشیده بود. شاگرد و مربی ساخته بود و مردم را با ساواته آشنا ساخته بود... بعد که انقلاب شد رفتیم کمیته و بعدش جنگ شد. توی کمیته کلاس ساواته راه انداخته بودم و به بچه‌ها ساواته یاد می‌دادم. توی خط (مقدم) هم که بودیم با بچه‌های کاراته مثل علی اردبیلی و شهید عباس آملي و بچه‌های تکواندو مثل شهید پاجانی یه تیم رزمی ناب درست کرده بودیم».
پس از خاتمه جنگ نیز استان اصفهان به عنوان مرکز ساواته ایران این هنر رزمی را در ایران زنده نگاه داشت.
پس از تأسیس اتحادیه متخصصان ورزش‌های رزمی ايران در سال ۱۳۸۳، یکی از اهداف اصلي اتحادیه فعال كردن هنرهای رزمی اصیل و جذب پیشکسوتان واقعي رزمي اعلام شد.
به دلیل قدمت ساواته در جهان و ایران، راه‌اندازی ساواته در کشور نيز در دستور کار اتحادیه قرار گرفت. در این راستا مجوز تأسیس انجمن ساواته با شماره 31/40/824 در سال 1384 از سوی اتحادیه با  تأيید رسمی وزارت دادگستری و وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران صادر شد.
پس از رایزنی با فدراسیون بین‌المللی ساواته، و دعوت از مدرسان جهانی این رشته به ایران در بهمن ۱۳۸۶، انجمن ساواته ایران ، زیر پوشش اتحادیه متخصصان ورزش‌های رزمی به عنوان اولین و تنها انجمن و مرجع قانونی ساواته ایران با شماره 90/121/922 به طور رسمی
فعالیت خود را آغاز کرد.

                    

در بهار سال 1387 از سوی فدراسیون بین المللی ساواته تاسیس ساختار آسیایی ساواته در ایران، به اتحادیه متخصصان ورزش های رزمی پیشنهاد شد.

در مذاکرات سید علی حق شناس با "ژیل لو دوگو" رییس وقت فدراسیون بین المللی در پاریس (خرداد 1387)، وی کلیات پیشنهاد فرانسوی ها را جهت تاسیس ساختار آسیایی ساواته (بوکس فرانسوی) پذیرفت و به پیشنهاد او عنوان « کنفدراسیون ساواته آسیا » در برابر نام پیشنهادی طرف فرانسوی یعنی "اتحادیه ساواته آسیا" بر این سیستم گذارده شد.

                                                                  

به فاصله اندکی در اثر تجربه و تلاش های اتحادیه متخصصان رزمی ایران، کنفدراسیون ساواته آسیا با ساختاری منظم و قوی در ایران آغاز به کار کرد.

 

پس از آن نخستین اعزام تیم ملی ساواته به رقابت‌های جهانی زیر نظر انجمن ساواته و با مجوز رسمي اتحادیه متخصصان ورزش های رزمی ايران به رقابت های سبك آسوت پاریس (2008) در شهریور 1387 صورت گرفت.
در شهریور 1388 مجمع عمومی انجمن ساواته ایران با حضور ساواته‌کاران کشور برگزار و مهندس حمیدرضا توکل، نايب رئیس کنفدراسیون قانونی ساواته آسیا و از پیشکسوتان اصیل ساواته ایران با انتخاب قدیمی ها و پیشکسوتان ساواته به عنوان ریاست این انجمن برگزیده شد. در حال حاضر فعالیت‌های ساواته ایران تحت پوشش انجمن ساواته زیر نظر قوه قضائیه و اتحادیه متخصصان ورزش‌های رزمی روند رو به رشد و تکامل خود را ادامه می‌دهد.
 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب گاه متعلق به انجمن ساواته ایران است